חדשות

שיעורי הפסקת עישון גבוהים יותר בקרב חולים ששרדו ממאירות בהשוואה לאלו ששרדו אירוע מוחי (Stroke)

26/11/2021

 

בהשוואה לחולים ששרדו מחלה ממארת, בקרב אלו ששרדו אירוע מוחי תועד סיכוי נמוך יותר להפסקת עישון, כאשר קרוב ל-40% מהחולים ממשיכים לעשן לאחר אירוע מוחי, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Stroke.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי המשך עישון לאחר אירוע מוחי מלווה בסיכון גבוה להישנות אירוע מוחי ומחלות לב וכלי דם אחרות. כעת הם ביקשו לבחון באופן מקיף את האפידמיולוגיה של הפסקת עישון בקרב אלו ששרדו אירוע מוחי בארצות הברית. יתרה מזאת, הם ביקשו לבחון את הפסקת עישון בקרב חולים ששרדו אירוע מוחי וחולים ששרדו ממאירות.

 

החוקרים השלימו ניתוח חתך של נתונים ממערכת Behavioral Risk Factor Surveillance System של המרכז לבקרת מחלות ומניעתן בארצות הברית. הם התמקדו בנתונים מהשנים 2013 עד 2019 וזיהו חולים ששרדו אירוע מוחי וחולים ששרדו מחלה ממארת עם היסטוריה של עישון. סקרים שימשו להערכת תדירות ושיעורי הפסקת עישון, כאשר הפסקת עישון הוגדרה שיעור החולים שעישנו אי-פעם והפסיקו לעשן.

 

בקרב למעלה מ-4.4 מיליון אמריקאים עם היסטוריה של אירוע מוחי ועישון (גיל חציוני של 68 שנים, 45.4% נשים), שיעורי הפסקת עישון עמדו על 60.8% (רווח בר-סמך 95% של 60.1-61.6%). שיעורי הפסקת עישון היו שונים לפי קבוצת גיל, מין, מוצא ורקע אתני, כמו גם מספר משתנים גיאוגרפיים עם הבדלים ניכרים בשיעורי הפסקת עישון לפי פיזור גיאוגרפי (בין 48.3% בקנטאקי ל-71.5% בקליפורניה).

 

יתרה מזאת, בהשוואה לאלו ששרדו מחלה ממארת, בקרב חולים ששרדו אירוע מוחי תועדו שיעורי הפסקת עישון נמוכים ב-28% (יחס סיכויים של 0.72, רווח בר-סמך 95% של 0.67-0.79) לאחר תקנון להבדלים דמוגרפיים ותחלואה נלווית על-רקע עישון.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מצביעים על הבדלים דמוגרפיים וגיאוגרפיים ניכרים בשיעורי הפסקת עישון בקרב חולים ששרדו אירוע מוחי, כאשר סיכויי הפסקת עישון היו נמוכים יותר בקרב אלו ששרדו אירוע מוחי, בהשוואה לאלו ששרדו מחלה ממארת. הם קוראים לנקוט בצעדים ממוקדים במטרה להביא לשיפור שיעורי הפסקת עישון בקרב חולים ששרדו אירוע מוחי.

 

Stroke 2021

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2024 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני