חדשות

תוספת תקציבית של 85 מיליון שקלים לפיתוח שירותים קהילתיים לטיפול מקיף בהתמכרויות בהשקעה אושרה היום בהצעת מחליטים בממשלה

08/05/2022

היום, אושרה תוספת תקציבית של 85 מיליון ₪ לפיתוח שירותים קהילתיים לטיפול מקיף בהתמכרויות. התוספת אושרה לאחר שוועדה לטיפול בהתמכרויות, שמונתה על ידי מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש בחנה את סוגיות הטיפול בהתמכרויות בישראל, והגישה מסקנותיה לשר הבריאות ניצן הורוביץ.

בחודשים האחרונים, בחנה 'הוועדה לקידום מערך הטיפול בהתמכרויות' בראשות רן רידניק, רח"ט רגולציה במשרד הבריאות, את הנושא לעומקו והצביעה על העדר מענה מספק, ולעיתים על העדר מוחלט של שירותים הציבוריים נחוצים. בפועל, כיום, חלק גדול מהציבור הסובל מהפרעה נפשית מסוג הפרעת שימוש בחומרים (כגון סמים, אלכוהול ותרופות מרשם) או התמכרות להתנהגות, לא מטופלים כלל או מטופלים באופן חלקי. השירותים הציבוריים במסגרת משרדי הבריאות והרווחה, נוגעים במקרי קצה בלבד, לא מטפלים בחלק גדול מהאוכלוסייה הרלבנטית ולא עוסקים כלל בטיפול מוקדם ובמניעה ברמה הממשלתית.

עד היום, תחום ההתמכרויות לא זכה לקשב מערכתי, רפואי, כלכלי וניהולי, וכתוצאה מכך, המענים ורמת השירות בישראל לאזרחים הסובלים מהתמכרויות אינם מספקים.
על פי מסקנות הוועדה, יש ליצור רצף מענים שיתן מענה למתמודדים עם הפרעות התמכרות. הוועדה המליצה על פיתוח שירותים חדשים על ידי קופות החולים, כדי לייצר מענה טיפולי מקיף, הכולל מניעה רפואית, טיפול מוקדם וטיפול תרופתי, בשירותים קהילתיים. משרד הבריאות יתקצב את פיתוח התכניות, באמצעות מבחני תמיכה, בשנים 2022 עד 2025, וידווח לממשלה מדי שנה על התקדמות התכנית.

תכנית העבודה התקדימית במשרד הבריאות התאפשרה הודות לעבודה משותפת עם משרד ראש הממשלה, משרד המשפטים, משרד האוצר, משרד הרווחה, קופות החולים, גורמים רבים שנטלו חלק בהליך שיתוף הציבור ובהובלת גורמי המקצוע המסורים במשרד הבריאות.

שר הבריאות, ניצן הורוביץ:
"התמכרויות מסוגים שונים היא בעיה נפוצה מאוד לצערנו, גם בישראל. זו הפעם הראשונה שהמדינה מפנה תשומת לב ומשאבים משמעותיים כדי להתמודד עם הסוגיה ולסייע למי שסובל מהתמכרות. הוועדה החשובה הגישה לי את מסקנותיה, ומתווה לראשונה את הדרך לטיפול בתופעה בהובלת קופות החולים. אנחנו לוקחים את הנושא ברצינות רבה, ונפעל מיידית ליישומו המוצלח של הדו"ח, ולפיתוח רצף מענים ושירותים שלא היו כמותם עד היום. התוכנית החשובה הזו תספק מענה מוקדם ובעתות חירום למטופלים המתמודדים עם התמכרות, תמנע הדרדרות ותאפשר להרבה יותר אזרחים להיחלץ מהמצב הקשה אליו נקלעו. זה אתגר אדיר, והתכניות החשובה הזו היא צעד ראשון ענק שיאפשר להתמודד איתו, לשפר את החיים וגם להציל חיים של רבים.״

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש: "הטיפול בהתמכרויות היום הוא חלקי מאוד, אינו נותן מענה לכלל אוכלוסיית היעד והממשק בין הגורמים המטפלים השונים חסר מאוד. המענה שיינתן, בשיתוף מלא של קופות החולים, יביא לשינוי משמעותי ומתבקש לאוכלוסייה שכל כך זקוקה לעזרה."

שירה סולומון, דוברת משרד הבריאות

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2024 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני