חדשות

שכיחות גבוהה של מחלת צליאק בחולים עם מחלת כבד אוטואימונית (Liver Int)

05/07/2021

 

בחולים עם מחלת כבד אוטואימונית (Autoimmune Hepatitis) שכיחות מוגברת של מחלת צליאק, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Liver International.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים קודמים שבחנו את שיעורי ההימצאות של מחלת צליאק בחולים עם מחלת כבד אוטואימונית דיווחו על תוצאות מאוד וריאביליות. לאור זאת, הם ביקשו לבחון את שיעורי ההימצאות של מחלת צליאק בחולים עם מחלת כבד אוטואימונית.

 

חיפוש במאגרי PubMed, EMBASE, Cochrane ו-Web of Science Core Collection הוביל לזיהוי שמונה מחקרים עם 567 חולים עם מחלת כבד אוטואימונית, כאשר עדות בביופסיה למחלת צליאק תועדה ב-23 חולים. שיעורי ההימצאות של מחלת צליאק בחולים עם מחלת כבד אוטואימונית עמדו על 3.5%, שיעור גבוה משמעותית משיעור של 1%, המתואר לרוב באוכלוסיה הכללית.

 

כאשר החוקרים כללו גם מחקרים בהם אבחנת מחלת צליאק נקבעה על-סמך סרולוגיה ללא-ביופסיה (15 מחקרים, 1,817 חולים עם מחלת כבד אוטואימונית), שיעורי הימצאות מחלת צליאק עמדו על 2.9% (רווח בר-סמך 95% של 2.1-3.8%).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי לאור השכיחות הגבוהה של מחלת צליאק בחולים עם מחלת כבד אוטואימונית, יש מקום לשקול בדיקות סקר למחלת צליאק בחולים אלו.

 

Liver Int. 2021 Jul 5

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2024 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני