חדשות

דיאטה דלת FODMAP משפרת תסמינים גסטרואינטסינאליים בחולי צליאק (Clin Gastroenterol Hepatol)

06/02/2022

 

דיאטה דלת FODMAP (Fermentable Oligo-, Di-, Monosaccharides And Polyols) מתונה וקצרת-טווח, בשילוב עם דיאטה נטולת-גלוטן, הפחיתה משמעותית תסמינים גסטרואינטסינאליים והובילה לשיפור תוצאים ספציפיים בחולים עם מחלת צליאק, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Clinical Gastroenterology and Hepatology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין המלצות או הנחית לחולים עם מחלת צליאק בהפוגה עם המשך תסמינים, אך התערבויות תזונתיות, בשילוב עם דיאטה נטולת-גלוטן, עשויות להוות אפשרות טיפול בחולי עם תסמינים דמויי תסמונת מעי רגיז בחולים עם מחלת צליאק.

 

החוקרים ביקשו לבחון את היעילות של דיאטה דלת FODMAP, ביחד עם דיאטה נטולת-גלוטן, על תסמינים גסטרואינטסינאליים, תוצאים רפואיים ספציפיים לצליאק ועייפות, בהשוואה לדיאטה נטולת-גלוטן בלבד.

 

המחקר האקראי, מבוקר, כלל 70 מבוגרים עם מחלת צליאק מוכחת בביופסיה ותסמינים גסטרואינטסינאליים ממושכים, אשר הוגדרו על-פי מדד GSRS-IBS (Gastrointestinal Symptom Rating Scale-IBS) של 30 נקודות ומעלה; היענות לדיאטה נטולת-גלוטן למשך לפחות 12 חודשים; והפוגה לפי בדיקת הרירית ובדיקה סרולוגית. המשתתפים חולקו באקראי לדיאטת דלת FODMAP עם דיאטה ללא-גלוטן או לדיאטה נטולת-גלוטן בלבד. מדד GSRS-IBS תועד בתחילת המחקר ולאחר 1-4 שבועות ומדד CSI (Celiac Symptom Index) דווח בתחילת המחקר ולאחר 4 שבועות.

 

למרות שמדדי GSRS-IBS היו דומים בקבוצת ההתערבות ובקבוצת הביקורת בתחילת המחקר (39 לעומת 36.8 נקודות, בהתאמה), תועד הבדל מובהק סטטיסטית בין הקבוצות לאחר שבוע אחד (29.5 לעומת 36.3 נקודות, בהתאמה), הבדל אשר נותר לאורך ארבעה שבועות (27.1 לעומת 36.1 נקודות, בהתאמה). מדדי CSI גם כן היו נמוכים יותר משמעותית בקבוצת ההתערבות לאחר ארבעה שבועות, בהשוואה לקבוצת הביקורת (31.9 לעומת 37.1, בהתאמה), כמו גם דיווחי כאב, נפיחות, שלשול ושובע (p = 0.04). עם זאת, לא תועדו הבדלים משמעותיים בעצירות.

 

החוקרים קוראים לשקול דיאטה דלת FODMAP במקרים בהם חולי צליאק מדווחים על המשך תסמינים של המחלה. עם זאת, בקרב חולי צליאק תחת דיאטה רסטריקטיבית מלכתחילה, הגבלות תזונתיות נוספות עשויות להגדיל את עומס המחלה עקב הגבלת שונות המזון וצמצום אפשרויות אכילה מחוץ לבית.

 

Clin Gastroenterol Hepatol. 2022

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2024 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני