חדשות

סיכון מוגבר להתלקחויות ריאתיות בנשים עם ציסטיק פיברוזיס (מתוך כנס ה-North American Cystic Fibrosis Conference)

05/11/2021

 

בנשים עם ציסטיק פיברוזיס שיעורים גבוהים יותר של התלקחויות ריאתיות בהשוואה לגברים, כאשר ההבדלים מופיעים כבר בשלב מוקדם במהלך החיים, כך עולה מנתונים שהוצגו במהלך כנס ה-North American Cystic Fibrosis Conference.

 

החוקרים השלימו מחקר עוקבה רטרוספקטיבי על-בסיס נתונים ממאגר Cystic Fibrosis Foundation Patient Registry בין השנים 2006 עד 2019. מבין 40,782 חולים עם ציסטיק פיברוזיס (גיל ממוצע של 14.6 שנים), 48% היו נשים.

 

במסגרת המחקר נבחן הקשר בין מין ובין מספר ההתלקחויות הריאתיות השנתי, אשר דרשו טיפול אנטיביוטי תוך-ורידי, הן ככלל והן בתתי-קבוצות שסוגו לפי מאפיינים לא-הפיכים.

 

בנשים עם ציסטיק פיברוזיס שיעור ההתלקחויות הריאתיות השנתי היה גבוה ב-0.18 בהשוואה לגברים, עם שיעור יחסי גבוה יותר ב-29%. בנוסף, שיעור ההתלקחויות הריאתיות היה גבוה יותר בתתי-קבוצות לפי גיל, גזע, מוצא אתני, מוטאציית delF508 ו-CFTR.

 

החוקרים מדווחים כי לא תוארו הבדלים בשיעור התלקחויות ריאתיות בילדים עד גיל 5 שנים; עם זאת, השיעור היה גבוה יותר ב-26% באלו בגילאי 6-11 שנים, עם שיעור גבוה יותר ב-42% באלו בגילאי 12 עד 17 שנים, גבוהים ב-38% באלו בגילאי 18-34 שנים וגבוהים ב-29% באלו בגילאי 35-51 שנים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי במחקר מבוסס-אוכלוסיה זה, בנשים תועד שיעור גבוה יותר משמעותית של התלקחויות ריאתיות לעומת גברים. הבדלים אלו החלו בשלב מוקדם במהלך החיים, נותרו גם בגילאים מבוגרים והיו עקביים בתתי-קבוצות שונות.

 

הם קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לפתח התערבויות ממוקדות לצמצום ההבדלים הללו בחולים עם ציסטיק פיברוזיס.

 

מתוך כנס ה-North American Cystic Fibrosis Conference

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2024 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני