חדשות

רמת אאוזינופילים גבוהה קשורה לתסמינים נשימתיים בחולי ציסטיק פיברוזיס (Journal of Cystic Fibrosis)

26/04/2022

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מחקר חדש שפורסם ב-Journal of Cystic Fibrosis הראה כי לחולים עם סיסטיק פיברוזיס (CF) ורמות אאוזינופילים גבוהה בדם היו תסמינים נשימתיים חמורים משמעותית בהשוואה לאלו עם רמת אאוזינופילים נמוכה יותר.

רמת אאוזינופילים גבוהה בדם נקשרה לתוצאים גרועים יותר במצבים הכוללים אסטמה ו-COPD, אך השפעתה על חולים עם CF לא נחקרה היטב. במחקר הרטרוספקטיבי הנוכחי, החוקרים סקרו נתונים מ-109 מבוגרים עם CF בגילאי 19 ומעלה שנרשמו למחקר עוקבה פרוספקטיבי של סמנים ביולוגיים בדם בין השנים 2012 ל-2018. החולים חולקו לפי ספירת אאוזינופילים בדם, שהוגדרה כגבוהה (≥ 300 תאים/μL) או נמוכה (< 300 תאים/μL). התוצא העיקרי היה שיעור החמרות ריאתיות (PEx) שדרשו אנטיביוטיקה תוך ורידי, ירידה בתפקודי ריאות ורמת תסמיני נשימה באמצעות Cystic Fibrosis Respiratory Symptom Diary-Chronic Respiratory Infection Symptom Scores (CFRSD-CRISS) במהלך מעקב של שנה אחת.

בסך הכול ל-17 חולים (15.6%) הייתה ספירת אאוזינופילים של ≥ 300 תאים/μL ול-92 ספירת אאוזינופילים < 300 תאים/μL. באנליזה רב-משתנית שכללה גיל, מין, מדד מסת הגוף ואחוז הבסיס של נפח נשיפה בתוך שנייה אחת (ppFEV1), שיעורי הירידה בתפקודי הריאות היו דומים בשתי הקבוצות, עם הבדל בשיפוע של -0.04%. בסך הכול 43 חולים (46%) חוו לפחות PEx אחד שדרש אנטיביוטיקה, השיעורים היו דומים בקבוצות רמת האאוזינופילים הגבוהה והנמוכה לאחר התאמה. עם זאת, ממוצע CFRSD-CRISS היה גבוה יותר בקבוצת האאוזינופילים הגבוהה בהשוואה לקבוצה הנמוכה, עם הבדל ממוצע מתואם של 9.3.

מגבלות של המחקר כללו את גודל המדגם הקטן יחסית, במיוחד עבור קבוצת האאוזינופיליה הגבוהה, ושימוש בנקודת זמן בודדת לספירת אאוזינופילים, מה שעלול להוביל לסיווג שגוי.

לכתבה ב-Medscape

למאמר ב-Journal of Cystic Fibrosis

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2024 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני