חדשות

ההשפעה של טיפול פומי בסטרואידים על הסיכון לשברים אוסטיאופורוטיים מג'וריים בחולים עם מיאסתניה גראביס (Osteoporosis International)

01/03/2022

 

במאמר שפורסם בכתב העת Osteoporosis International מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר מקר-ביקורת חדש, מהן עולה כי טיפול פומי בגלוקוקורטיקואידים בחולים עם מיאסתניה גראביס אינו מלווה בסיכון מוגבר לשבר אוסטיאופורוטי מג'ורי.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי טיפול פומי בסטרואידים עשוי להביא לעליה בסיכון לשבר אוסטיאופורוטי מג'ורי. מחקרים קודמים לא התמקדו באופן ספציפי בחולים עם מיאסתניה גראביס או שכללו מספר קטן יחסית של חולים עם המחלה הנוירולוגית אשר טופלו בסטרואידים. כעת הם ביקשו לבחון את הסיכון לשבר אוסטיאופורוטי מג'ורי בחולים עם מיאסתניה גראביס שטופלו פומית בגלוקוקורטיקואידים.

 

החוקרים השלימו מחקר מקרה-ביקורת שכלל מטופלים מדנמרק בשנים 1995 עד 2011. המקרים הוגדרו כחולים לאחר שבר אוסטיאופורוטי מג'ורי והביקורת היו מטופלים ללא שבר דומה.

 

מדגם המחקר כלל 376,858 חולים עם מיאסתניה גראביס לאחר שבר אוסטיאופורוטי מג'ורי ומספר דומה של חולים ללא שבר אוסטיאופורוטי מג'ורי. מהנתונים עולה כי הסיכון לשבר אוסטיאופורוטי מג'ורי לא היה גבוה יותר בחולים עם מיאסתניה גראביס שטופלו בסטרואידים פומיים, בהשוואה לחולים עם המחלה הנוירולוגית שלא טופלו בגלוקוקורטיקואידים (יחס סיכויים מתוקן של 1.26, רווח בר-סמך 95% של 0.68-2.33).

 

עוד עולה מהנתונים כי מתן המינון המצטבר הגבוה ביותר של סטרואידים פומיים (7 גרם ומעלה) גם כן לא לווה בסיכון מוגבר לשבר אוסטיאופורוטי מג'ורי באוכלוסיית החולים הנ"ל (יחס סיכויים של 2.00, רווח בר-סמך 95% של 0.90-4.44).

 

ממצאי המחקר אינם תומכים בקשר בין טיפול פומי בגלוקוקורטיקואידים ובין הסיכון לשבר אוסטיאופורוטי מג'ורי.

 

החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר אינם תומכים בעליה בסיכון לשבר אוסטיאופורוטי מג'ורי על-רקע טיפול בסטרואידים בחולים עם מיאסתניה גראביס. הם כותבים כי עדיין מומלץ להקפיד על ההנחיות הקליניות למניעת אוסטיאופורוזיס בחולים עם מיאסתניה גראביס.

 

Osteoporosis International, 33, 649-658 (2022)

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2024 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני