חדשות

אנטיביוטיקה מדור חדש לטיפול בחיידקים גראם חיוביים- פוקוס על אנדוקרדיטיס ואוסטאומיאליטס (J. Clin. Med)

03/05/2022

אנדוקרדיטיס זיהומי, אוסטאומיאליטיס וזיהומים הקשורים לאוסטיאוסינתזה OAI הן מחלות זיהומיות קשות לטיפול וקשורות לפרוגנוזה גרועה. מרבית הזיהומים הללו נגרמים מחיידקים גראם חיוביים, כמו MRSA (סטפילוקוקוס אוראוס עמיד למתיצילין) ו- VRE(Enterococcus faecium עמיד לוונקומיצין). הטיפול באנטיביוטיקה במצבים אלו עשוי להיות מאתגר עקב עומס חיידקי גבוה, קושי בהשגת מינון מספק של האנטיביוטיקה באתר הזיהום ויצירת ביופילם. 

 

סקירה חדשה משנת 2021  שפורסמה ב- Journal of Clinical Medicine בחנה 9 תרופות אנטיביוטיות חדשות, לטיפול בחיידקים גראם חיוביים, שפותחו ואושרו על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי FDA / סוכנות התרופות האירופית EMA ונכנסו לשימוש בשני העשורים האחרונים: וceftarolinedaptomycintelavancindalbavancinoritavancinlinezolidtedizoliddelafloxacin ו-omadacycline .

מטרת הסקירה לספק מידע על שימוש באנטיביוטיקות אלו עם דגש מיוחד על שימוש שאינו על פי ההתוויות המאושרות בזיהומי אוסטאומיאליטיס, אנדוקרדיטיס וזיהומים הקשורים לאוסטיאוסינתזה ( (OAI.

 

Dalbavancin הינו תכשיר אנטיביוטי חצי-סינתטי מקבוצת ליפוגליקופפטידים, עם זמן מחצית חיים של כ-8.5 ימים, המאפשר מתן שבועי של הטיפול, או טיפול במנה יחידה כנגד זיהום חיידקי של העור ומבנים עוריים (ABSSSI). הטיפול הדגים פעילות in vitro כנגד חיידקי MSSA, MRSA, CoNS ו-Streptococci, E. faecalis ו-E. faecium, כולל חיידקי VRE vanB אך לא כנגד vanA.

 Dalbavancin מאושר ע"י מנהל המזון והתרופות האמריקאי וסוכנות התרופות האירופית לטיפול בABSSSI במשטרי המינונים הבאים: עירוי של 1500 מ"ג במינון בודד או לחילופין עירוי של 1000 מ"ג ביום הראשון, ולאחר מכן עירוי של 500 מ"ג ביום השמיני. בשני המשטרים שכיחות תופעות הלוואי זהה. מאחר והתרופה מופרשת בשתן, יש להתאים את המינון לתפקוד הכלייתי בחולים עם הפרעה כלייתית חמורה.

 

Dalbavancin בזיהומי אנדוקרדיטיס ואוסטיאומיאליטיס -

מחקר רטרוספקטיבי רב-מרכזי להערכת הטיפול ב- Dalbavancin כנגד אנדוקרדיטיס (25 חולים), אוסטיאומיאליטיס (30 חולים), או OAI (32 חולים), ABSSSI וזיהומים בזרם הדם (BSI)

 על-רקע צנתר, הדגים תוצאות מבטיחות, עם שיעורי הצלחה כוללים של 89% ותוצאות טובות במיוחד כנגד אנדוקרדיטיס (91.3%) ו-OAI (92.7%).

 

במהלך 12 חודשי מעקב במחקר תצפיתי להערכת שיעורי החלמה קלינית עם Dalbavancin ב-83 חולים עם זיהומי BSI עלה כי יעילות הטיפול עמדה על 85.3%, מהם 34 חולים עם אנדוקרדיטיס.

 

שיעורי ריפוי קליני גבוהים (92.6%) תוארו גם במחקר תצפיתי שכלל 27 חולים עם אנדוקרדיטיס. כישלון טיפול תועד בשני חולים בלבד (מקרה אחד בשל סיבוך לא-זיהומי לאחר-ניתוח ומקרה אחד בשל שליטה ניתוחית לא-מלאה במקור). בשלושת החולים שקיבלו Dalbavancin כטיפול ראשוני לא תועדה הישנות לאחר שישה חודשי מעקב.

 

מחקר אקראי-מבוקר אחר בחן את התועלת של Dalbavancin לטיפול באוסטיאומיאליטיס, כאשר ביום ה-42 לאחר הטיפול, שיעורי ריפוי ללא צורך בטיפול נוסף עמדו על 97% בזרוע הטיפול ב- Dalbavancin לעומת 88% בזרוע הטיפול הסטנדרטי.

 

במחקר תצפיתי להערכת שימוש ממושך ב- Dalbavancin ב-64 חולים עם אוסטיאומיאליטיס ודלקת מפרקים זיהומית (septic arthritis) (45 חולים עם זיהומי OAI) עלה כי שיעורי ריפוי קליני ללא צורך בטיפול אנטיביוטי או ניתוחי נוסף עמדו על 68.8% בחולים עם זיהומי OAI (65.2% עם שימור השתל ו-76.1% עם הסרת השתל) ועל 73.6% ביתר החולים.

 

באשר לזיהומי דם (BSI ) על-רקע צנתר, במחקר בשלב 2 שכלל 75 חולים, טיפול ב- Dalbavancin הדגים שיעורי הצלחה גבוהים יותר מ-Vancomycin (87% לעומת 50%). יתרה מזאת, הטיפול ב- Dalbavancin הדגים תוצאות מבטיחות כטיפול אנטיביוטי פראנטרלי ללא צורך באישפוז, וללא צורך בטיפול ארוך-טווח.

 

באשר למתן Dalbavancin כחלק מטיפול משולב, יש עדויות התומכות בשילוב Dalbavancin עם Rifampin.

 

הכותבים מדגישים כי למרות שחלק מהתכשירים האנטיביוטיים החדשים שאושרו בעשרים השנים האחרונות הדגימו תוצאות מבטיחות, אין להשתמש בהם כקו-טיפול ראשון היות והמידע לגביהם הינו מוגבל.

 

J. Clin. Med, Feb 15, 2021

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2024 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני