חדשות

מה הופך את גביסקון לטיפול ייחודי ואפקטיבי במיוחד ? (הודעת רקיט בנקיזר)

01/09/2021
 


Laryngopharyngeal Reflux - LPR: אלגוריתם עדכני לטיפול על ידי רופאי הקהילה

Jerome R. Lechien et al., J. Clin. Med. 2020, 9, 3618

למאמר המלא לחצו כאן

Laryngopharyngeal reflux (LPR) הינה מחלה נפוצה באוכלוסייה הכללית עם תסמינים חריפים וכרוניים. LPR מוגדרת כהחזר (Reflux) של תכולת הקיבה לתוך ה- laryngopharynx. הגדרה זו אינה שלימה מאחר שתכולת הקיבה שמכילה בנוסף לפרוטונים גם פפסין, מלחי מרה וחלבוני קיבה ותריסריון נוספים, גורמת לפגיעה בריריות המערכת ה-aerodigestive tract. שכיחות המחלה מוערכת בטווח 5-30% בכלל האוכלוסיה.

LPR מאובחנת בחסר או יתר ברפואת הקהילה עקב חוסר בסמפטומי GERD אופייניים וממצאים באנדוסקופיה.
הטפול של LPR בקהילה הינו ישים כול עוד רופא הקהילה מודע למספר "דגלים אדומים" שיקדמו הפניה לרופא גסטרואנטרולוג או לרופא אא"ג.
סקירה נרחבת זו מספקת אלגוריתם טיפולי מעשי לרופא הקהילה לטיפול יעיל ב-LPR.

לגבי הטפולים ב-LPR, בעשורים האחרונים התבססו בעיקר על תרופות מקבוצת ה-PPIs, כיום הגישה הזו מאותגרת מאוד  מסיבות שונות. בין הסיבות, תרופות אלו נחשדות כגורמות לתופעות לוואי קצרות וארוכות טווח. תופעות אלו גורמות לשימוש מושכל ב-PPIs רק לחולים עם מחלת החזר חומצי ברור ולמשך הזמן הקצר ביותר האפשרי.

כמו כן מאחר שב-50% מחולי ה-LPR יש החזר בסיסי או של חומציות חלשה הרי שתכשירי האלגינט החוסמים פיזית הן את ההחזר החומצי והבסיסי ולכן השימוש התרופה זו חיוני. תכשירי האלגינט יעילים גם לטפול ב-GERD וגם ב-LPR חומצי.

בנוסף מידת יעילות עם ה-PPIs מוטלת בספק במקרים של LPR.
מבחינה מעשית הטיפול המומלץ ב-LPR כולל דיאטה, תרופות PPIs ותכשירי אלגינט (כמו גביסקון). טיפול זה עשוי לשפר את איכות חיי החולה שסובל מ-LPR.

לפרטים נוספים לחצו כאן

gaviscon

הבהרה: מיועד לקהל מקצועי בלבד. עלון מידע זה אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי וכל מטרתו לספק מידע ובשום מקרה אינו בגדר המלצה או עצה רפואית ו/או חוות דעת רפואית מקצועית. בכל מקרה יש לפנות לקבלת חוות דעת של רופא מוסמך לפני קבלת טיפול ו/או שימוש בתכשיר רפואי כלשהו.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2024 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני