חדשות

תוצאות מבטיחות לבדיקת רוק לזיהוי סרטן כבד (Peerj)

06/02/2022

 

מולקולות ברוק עשויות לשמש כסמנים לא-פולשניים לסרטן כבד (Hepatocellular Carcinoma) עם רגישות וסגוליות גבוהות מאוד, כך מדווחים חוקרים במאמר חדש שפורסם בכתב העת PeerJ.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי עם העליה בהיקף ממאירויות כבד, דרושים כלים טובים יותר לזיהוי מוקדם יותר של ממאירויות אלו במטרה להביא לשיפור בהישרדות החולים. החוקרים השלימו ריצוף רנ"א קטן ב-20 מבוגרים עם סרטן כבד ו-19 חולים עם שחמת כבד, כולם עברו השתלת כבד בשל סרטן כבד, כריתה כירורגית של גידולי כבד או ביופסיית כבד. 12 חולים אובחנו עם סרטן כבד ומחלת כבד כרונית והחוקרים בחנו את הדגימות המשולבות וסיווגו אותן לפי נוכחות מחלת כבד כרונית.

 

במסגרת המחקר נערכה השוואה של הביטוי הדיפרנציאלי של miRNA (MicroRNA) ברוק עם דיווחים קודמים על miRNA ברקמת כבד של חולים עם סרטן כבד, בהשוואה לחולים עם שחמת כבד והשלימו ניתוחים במטרה לקבוע אם בדיקת miRNA ברוק עשויה לסייע בזיהוי סרטן כבד.

 

החוקרים זיהו 4,565 miRNA ברוק, מהם 365 היו שונים באופן מובהק סטטיסטית בין חולים עם סרטן כבד ואלו עם שחמת כבד (p<0.05), כאשר הביטוי של 283 מבין miRNA אלו היה מופחת משמעותית בחולים עם סרטן כבד. מודלי לימוד-מכונה הובילו לזיהוי משלב של עשרה miRNA ומשתנים אשר סיווגו נכונה חולים עם סרטן כבד, כמו גם שלושה miRNA אשר זוהו בדגימות רוק מחולים עם סרטן כבד ובמחקר קודם ברקמת סרטן כבד, בהשוואה לרקמת כבד שחמתי.

 

מחקר זה מספק את העדות הראשונה לפיה בדיקות miRNA בדגימת רוק עשויות לשמש ככלי יעיל ולא-פולשני לזיהוי סרטן כבד. בנוסף, חלק גדול מאותן מולקולות שזוהו ברוק עולות בקנה אחד עם דיווחים קודמים של מולקולות miRNA בדגימות פלזמה מחולי סרטן כבד ומרקמת סרטן כבד.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לקבוע אם בדיקות miRNA ברוק עשויות לסייע בשיפור האבחנה של סרטן כבד לבד, או בשילוב עם דגימות לא-פולשניות אחרות.

 

Peerj 2022

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2024 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני