חדשות

טיפול בתר-ניתוחי ב-Nivolumab בלבד או בשילוב עם Ipilimumab בטוח ויעיל בחולים עם סרטן כבד (Lancet Gastroenterol Hepatol)

21/03/2022

 

מתן Nivolumab (אופדיבו) לבד או בשילוב עם Ipilimumab (יירבוי) מהווה גישה בתר-ניתוחית בטוחה ונסבלת היטב לטיפול בחולים עם סרטן כבד נתיח, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Lancet Gastroenterology and Hepatology.

 

החוקרים השלימו מחקר אקראי בשלב 2 במטרה לבחון את הבטיחות והיעילות של Nivolumab עם או ללא Ipilimumab בחולים עם סרטן כבד נתיח.

 

מדגם המחקר כלל 27 חולים (גיל ממוצע של 64 שנים) בין אוקטובר 2017 ועד דצמבר 2019. מבין אלו, 13 חולים חולקו לטיפול ב-Nivolumab בלבד ו-14 חולקו לטיפול משולב ב-Nivolumab עם Ipilimumab לפני ואחרי כריתה חלקית של הכבד.

 

החולים בזרוע הטיפול ב-Nivolumab בלבד קיבלו את הטיפול התרופתי דרך הוריד במינון של 240 מ"ג כל שבועיים (שלוש מנות) לפני כריתת כבד; ארבעה שבועות לאחר הניתוח, חולים אלו קיבלו את הטיפול במינון 480 מ"ג כל ארבעה שבועות, למשך עד שנתיים. בקבוצת הטיפול המשולב ניתן משטר טיפול דומה, בתוספת Ipilimumab במינון 1 מ"ג/ק"ג עם Nivolumab לפני הניתוח; עד ארבע מנות של Ipilimumab ניתנו כל שישה שבועות לאחר הניתוח.

 

מהנתונים עולה כי 77% מהחולים תחת טיפול מונותרפי ו-86% מהחולים תחת טיפול משולב פיתחו אירועים חריגים על-רקע הטיפול בכל דרגה, אך לא תועדו מקרים בהם נדרשה דחייה של הניתוח בשל אירועים חריגים בדרגה 3, או גרוע יותר.

 

יתרה מזאת, ב-23% מהחולים תחת טיפול ב-Nivolumab בלבד תועדה תגובה הדמייתית חלקית לאחר שישה שבועות, לפני הניתוח, בעוד שבקבוצת הטיפול המשולב לא תועדו מקרים דומים. מבין 20 חולים שעברו ניתוח, ב-3 מבין 9 חולים תחת טיפול מונותרפי תועדה תגובה פתולוגית מג'ורית, זאת בהשוואה ל-3 מבין 11 חולים תחת טיפול משולב.

 

ממצאי המחקר מספקים לראשונה הוכחות לפיהן טיפול ניאו-אדג'וונטי במעכבי בקרה חיסונית הוא בטוח בחולים עם סרטן כבד נתיח. החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים להערכת תוצאות טיפול משולב ב-Nivolumab עם Ipilimumab בחולים עם סרטן כבד לפני ניתוח, משטר העשוי לשנות את המקום של טיפול אימונותרפי מטיפול פליאטיבי בנוכחות מחלה גרורתית לטיפול במטרת ריפוי במחלה ממוקמת.

 

Lancet Gastroenterol Hepatol. 2022

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2024 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני