חדשות

טיפול ב-Venlafaxine יעיל כמו Amitriptyline להפחתת התקפי מיגרנה (Clin Neurol Neurosurg)

06/03/2022

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Clinical Neurology and Neurosurgery עולה כי מתן Amitriptyline (אלטרולט) או Venlafaxine (ויפאקס) הפחית משמעותית ובאופן דומה את מספר התקפי מיגרנה בכל חודש, אך לאור תופעות הלוואי הנפוצות יותר עם Amitriptyline החוקרים מציעים כי תתכן עדיפות למתן Venlafaxine למניעת מיגרנה.

 

מדגם המחקר כלל 80 חולים (57.5% נשים, גיל ממוצע של 33 שנים) אשר חוו לפחות שלושה התקפי מיגרנה בחודש. המשתתפים חולקו באקראי לקבלת Amitriptyline במינון 25 מ"ג או Venlafaxine במינון 37.5 מ"ג, אשר ניתנו כל יום למשך שמונה שבועות. המשתתפים במחקר דיווחו על התסמינים וכן השלימו ניטור שבועי עד למנת הטיפול האחרונה.

 

מהנתונים עולה כי בקרב המטופלים ב-Amitriptyline תועדה ירידה משמעותית במספר כאבי ראש בכל חודש (מ-10.98 ל-2.98), כמו גם בקרב מטופלים ב-Venlafaxine (מ-9.98 ל-3.18). מדד HIT-6 (Headache Impact Test), הכולל הערכת כאב, תפקוד חברתי, מצב תפקודי, חיוניות, תפקוד קוגניטיבי ומצוקה פסיכולוגית, גם ירד משמעותית עם טיפול ב-Amitriptyline (מ-67.78 נקודות ל-49.73 נקודות) ועם טיפול ב-Venlafaxine (מ-66.65 נקודות ל-48.88 נקודות).

 

החוקרים מדווחים כי לא היה קשר משמעותי בין גיל או משך המחלה ובין מדד HIT-6. שיעור הירידה במדד HIT-6 בגברים היה גדול יותר מזה שתועד בנשים, עדות להשפעה האפשרית של מין החולה על התגובה לטיפול.

 

ממצאי המחקר מעידים כי Venlafaxine אינו-נחות בהשוואה ל-Amitriptyline בהפחתת מספר התקפי מיגרנה בכל חודש. למרות שהתועלת של שני הטיפולים הייתה דומה, תופעות לוואי כמו פה יבש, עצירות, ישנוניות, עליה במשקל ועייפות, היו נפוצות יותר בחולים עם מיגרנה תחת טיפול ב-Amitriptyline. מסיבה זו, ייתכן וישנה עדיפות למתן Venlafaxine לעומת Amitriptyline למניעת מיגרנה.

 

Clin Neurol Neurosurg. 2022

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2024 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני