חדשות

חולים רבים עם דלקת לבלב כרונית אינם משלימים בדיקות להערכת בריאות העצם (Digestive Diseases and Sciences)

07/09/2020

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Digestive Diseases and Science עולה כי חולים רבים עם דלקת לבלב כרונית אינם משלימים את המעקב המומלץ להערכת בריאות העצם.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי בדיקת צפיפות עצם מומלצת במרבית החולים עם מחלה דלקתית משמעותית או הפרעת ספיגה, עם חזרה על הבדיקה כל שנתיים. יש להרחיב המלצות אלו לחולים עם דלקת לבלב כרונית, בפרט אלו בסיכון מוגבר דוגמת נשים לאחר מנופאוזה, אלו עם היסטוריה של שברים בעקבות חבלה קלה, גברים מעל גיל 50 שנים ואלו עם הפרעות ספיגה.

 

החוקרים בחנו את הרשומות הרפואיות של 256 חולים עם אבחנה של דלקת לבלב כרונית. מבין אלו, 43% חולים השלימו בדיקה להערכת צפיפות עצם וב-82% הושלמה בדיקת דם לרמות ויטמין D. בקרב חולים שהיו במעקב רופא המשפחה, 28% השלימו בדיקת צפיפות עצם ו-74% הופנו לבדיקת דם לוויטמין D.  מנגד, גסטרואנטרולוגים השלימו בדיקת DEXA ב-29% מהחולים ובדיקת ויטמין D ב-76% מהחולים עם דלקת לבלב כרונית. מומחי לבלב השלימו את הבדיקות ב-52% ו-86% מהחולים, בהתאמה.

 

מניתוח רב-משתני עלה כי הסיכוי להשלמת שתי הבדיקות היה גבוה יותר משמעותית כאשר החולים טופלו בידי מומחי לבלב, בהשוואה לטיפול בידי רופאי משפחה. עם זאת, ההבדל בין מומחים למחלות לבלב ובין גסטרואנטרולוגים לא היה מובהק סטטיסטית.

 

בתת-קבוצה של חולים עם ריכוז אלסטאז בצואה מתחת ל-200 מיקרוגרם/ליטר, מומחי לבלב השלימו בדיקת DEXA ב-62% מהחולים, רופאי משפחה השלימו את הבדיקות ב-40% מהחולים וגסטרואנטרולוגים עשו כן ב-11% מהחולים, בעוד שכלל החולים השלימו בדיקת דם לוויטמין D.

 

החוקרים מציינים כי ב-68% מהחולים במחקר שהשלימו בדיקת DEXA תועדה צפיפות עצם נמוכה.

 

ממצאי המחקר מעידים כי אין מודעות מספקת לסיכון הגבוה למחלת עצם מטבולית בחולים עם דלקת לבלב כרונית. החוקרים קוראים להשקיע מאמצים נוספים במטרה להגביר את המודעות ולהדריך גסטרואנטרולוגים ורופאי משפחה אודות הטיפול ההולם בחולים אלו.

 

Digestive Diseases and Sciences, online August 20, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2024 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני