חדשות

אבחנה של דלקת לבלב עם COVID-19 מלווה בסיכון מוגבר לתמותה (Gut)

14/02/2021

 

בחולים עם דלקת לבלב חדה וזיהום בנגיף הקורונה תועדה עליה משמעותית בסיכון למחלה חמורה, כשל איברים, אשפוז ממושך ותמותה לאחר 30 ימים, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Gut.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי יש עדויות לפיהן נגיף הקורונה עלול לפגוע בלבלב וכעת הם ביקשו לבחון את התוצאות בחולים עם דלקת לבלב חדה וזיהום נלווה בנגיף הקורונה. הם השלימו מחקר עוקבה רב-מרכזי, פרוספקטיבי, שכלל חולים שאושפזו בשל דלקת לבלב חדה במהלך מגפת הקורונה.

 

התוצא העיקרי היה חומרת דלקת לבלב חדה ותוצאים משניים כללו את האתיולוגיה לדלקת לבלב, אשפוז ביחידת טיפול נמרץ, משך אשפוז, סיבוכים מקומיים, תסמונת מצוקה נשימתית חדה, כשל איברים ותמותה לאחר 30 ימים.

 

מדגם המחקר כלל 1,777 חולים עם דלקת לבלב חדה, מהם 149 חולים (8.3%) אובחנו עם זיהום נלווה בנגיף הקורונה. חולים חיוביים לקורונה היו מבוגרים יותר, עם שכיחות גבוהה יותר של גברים וסיכון מוגבר להתפתחות דלקת לבלב חדה ותסמונת מצוקה נשימתית חדה.

 

מניתוח מתוקן של הנתונים עלה כי שילוב דלקת לבלב חדה וזיהום בנגיף הקורונה לווה באשפוז ממושך יותר (יחס סיכויים של 1.32, p<0.001), סיכון מוגבר לכשל איבר קבוע (יחס סיכויים של 2.77, p<0.003) וסיכון מוגבר לתמותה לאחר 30 ימים (יחס סיכויים של 2.41, p<0.04).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי חולים עם דלקת לבלב חדה וזיהום בנגיף הקורונה מצויים בסיכון מוגבר לדלקת לבלב חמורה, סיבוכים ואשפוז ממושך, כמו גם סיכון מוגבר לתמותה לאחר 30 ימים.

 

Gut 2021

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2024 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני