חדשות

עליה משמעותית ברמות חלבון קושר-הפרין בזמן דלקת לבלב חדה (BMC Gastroenterol)

06/09/2021

 

בחולים עם דלקת לבלב חדה נרשמה עליה משמעותית ברמות חלבון קושר-הפרין (Heparin-Binding Protein) בדם, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת BMC Gastroenterology.

 

החוקרים בחנו את הנתונים אודות 260 משתתפים עם דלקת לבלב חדה, אשר אושפזו לבית חולים במאלמו בין 2010 ו-2013. רמות חלבון קושר-הפרין נקבעו בעת האשפוז לבית החולים ב-204 חולים עם דלקת לבלב חדה ושימשו כתוצא העיקרי של המחקר. תוצאים משניים של המחקר כללו את הקשר בין רמות חלבון קושר-הפרין, חומרת מחלה ומאזן נוזלים.

 

מהנתונים עולה כי חציון רמות חלבון קושר-הפרין עמד על 529 ננוגרם/מ"ל, ללא הבדל משמעותי בחציון רמות החלבון בין חולים עם דלקת לבלב חדה בדרגות חומרה שונות. במקרים של דלקת לבלב קלה, חציון רמות חלבון קושר-הפרין עמד על 527 ננוגרם/מ"ל; באלו עם מחלה בדרגת חומרה בינונית תועד חציון של 529 ננוגרם/מ"ל ובחולים עם מחלה חמורה חציון רמות החלבון עמדו על 640 ננוגרם/מ"ל.

 

מהנתונים עולה כי תועדו הבדלים משמעותיים במאזן הנוזלים לאחר היום השני בין חולים עם דלקת לבלב קלה, בהשוואה לאלו עם דלקת לבלב בינונית וחמורה (83 לעומת 510 לעומת 2,260 מ"ל). עם זאת, לא הייתה עדות לקשר בין ריכוזי חלבון קושר-הפרין ובין מאזן הנוזלים.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להבין את החשיבות של חלבון קושר-הפרין בפתופיזיולוגיה של דלקת לבלב חדה ואם חלבון זה עשוי לשמש כסמן לאבחנה מוקדמת של סיבוכים מסוימים בחולים עם מחלה בדרגה בינונית או חמורה.

 

BMC Gastroenterol 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2024 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני