חדשות

מקומו של טיפול שמרני במקרים של דלקת לבלב חמורה על-רקע מחלת דרכי מרה (מתוך כנס ה-UEG Week)

20/10/2021

 

מנתונים שהוצגו במהלך כנס ה-UEG Week עולה כי בחולים עם דלקת לבלב חמורה על-רקע מחלת דרכי מרה, טיפול שמרני הוביל לתוצאות דומות לספינקטרוטומיה עם ERCP (Endoscopic Retrograde Cholangiography), ללא הבדל בסיבוכים מג'וריים או תמותה.

 

מחקר APEC שפורסם לאחרונה מצא כי בחולים עם צפי למהלך מחלה חמור, ERCP המבוצע בדחיפות לא מוביל לשיפור התוצאות, בהשוואה לטיפול שמרני. עם זאת, פרוצדורת ERCP בוצעה במחקר ללא תלות בנוכחות אבני בדרכי מרה משותפות ולאחר סיום המחקר החוקרים החלו לתהות אודות יעילות פרוצדורת ERCP כאשר זו מבוצעת רק במקרים של חסימה מוכחת בדרכי מרה.

 

החוקרים בחנו באופן פרוספקטיבי את הנתונים אודות 82 חולים עם צפי לדלקת לבלב חמורה על-רקע ביליארי, אשר עברו פרוצדורת ERCP בהנחיית אולטרה-סאונד אנדוסקופי בתוך 24 שעות מהפניה לבית חולים עם הוכחה לאבנים בדרכי מרה משותפות או סלאדג' ביליארי, בתקופה שבין אוגוסט 2007 ועד אוגוסט 2009. המחקר כלל רק משתתפים ללא כולנגיטיס.

 

מבין המשתתפים במחקר, 80 חולים עברו אולטרה-סאונד אנדוסקופי לאחר חציון של 21 שעות מהפניה לבית חולים ו-29 שעות לאחר הופעת התסמינים; בשני חולים הפרוצדורה בוטלה בשל כשל איבר.

 

אבני מרה או סלאדג' ביליארי זוהו ב-48 משתתפים (60%), אשר כולם עברו ERCP עם ספינקטרוטומיה אנדוסקופית באופן מיידי. מבין אלו עם עדות לאבני מרה או סלאדג', ב-42 חולים (88%) הושלמה הסרה בעת פרוצדורת ERCP ראשונית, בעוד שבחולה אחד בוצעה הסרה לא מלאה והוכנס תומכן ביליארי.

 

בקרב המשתתפים המחקר הנוכחי ו-113 חולים במחקר APEC שטופלו שמרנית תועדו שיעורים דומים של שיעורי תמותה או סיבוכים מג'וריים, אשר כללו דלקת ריאות, כולנגיטיס, בקטרמיה, נמק לבלב, או אי-ספיקת לבלב, או הופעה חדשה של כשל איבר ממושך בתוך שש שעות (40% לעומת 44%; סיכון יחסי של 0.91, רווח בר-סמך 95% של 0.65-1.27).

 

ברמת הפרט, הבדלים מובהקים סטטיסטית תועדו רק בשיעורי אי-ספיקת לבלב אקסוקריני (סיכון יחסי של 5.51, רווח בר-סמך 95% של 1.2-25.28).

 

אירועים חריגים תועדו ב-76% מהחולים לאחר אולטרה-סאונד אנדוסקופי וב-80% מהחולים בזרוע הטיפול השמרני.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בחולים עם צפי לדלקת לבלב חמורה על-רקע ביליארי, ללא התפתחות כולנגיטיס, פרוצדורת ERCP דחופה עם ספינקטרוטומיה בהנחיית אולטרה-סאונד אנדוסקופי לא הפחיתה את מספר מקרי התמותה או סיבוכים חמורים, בהשוואה לטיפול שמרני.

 

מתוך כנס ה-UEG Week

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2024 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני