חדשות

מתן רקטאלי של ב-Indomethacin מפחית סיכון לדלקת לבלב לאחר ריסוק אבנים (he Lancet Gastroenterology & Hepatology)

05/02/2022

 

מתן רקטאלי של Indomethacin לפני ריסוק אבנים חוץ גופי (Extracorporeal Shock Wave Lithotripsy) מהווה טיפול בטוח ויעיל להפחתת הסיכון לדלקת לבלב, בהשוואה לפלסבו, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת The Lancet Gastroenterology & Hepatology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ריסוק חוץ-גופי של אבנים בלבלב לווה בהסרה אנדוסקופית באמצעות ERCP (Endoscopic Retrograde Cholangiopancreatography) של שברי אבנים מהווה קו-ראשון לטיפול באבנים גדולות החוסמות את צינור הלבלב הראשי. ישנם מחקרים קודמים באיכות גבוהה להערכת גישות למניעת דלקת לבלב לאחר ERCP, כאשר מתן רקטאלי של נוגדי-דלקת שאינם סטרואידים הומלץ כגישה יעילה בהנחיות בינלאומיות. עם זאת, אין נתונים רבים אודות היארעות סיבוכים לאחר ריסוק אבנים חוץ-גופי ולא זוהו גישות למניעה שהוכחו כיעילות למניעת סיבוכים לאחר ריסוק אבנים חוץ גופי.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את היעילות של גישות למניעת דלקת לבלב לאחר ריסוק אבנים חוץ-גופי. הם כללו במחקר 1,370 חולים בגילאי 18 שנים ומעלה עם דלקת לבלב כרונית ואבני לבלב. המשתתפים לקחו חלק במחקר כפל-סמיות, מבוקר-פלסבו, כאשר 685 חולים טופלו ב- Indomethacin ו-685 חולים טופלו בנרות גליצרין כחצי שעה לפני ריסוק אבנים חוץ גופי.

 

התוצא העיקרי שנבחן היה היארעות דלקת לבלב לאחר ריסוק אבנים בתוך 24 שעות מהפרוצדורה; תוצאים משניים כללו את חומרת דלקת לבלב לאחר ריסוק אבנים, היארעות סיבוכים נוספים ואירועים חריגים זמניים כפי שנקבע חודש לאחר הפרוצדורה.

 

מהנתונים עולה כי 9% מהמשתתפים בקבוצת המחקר פיתחו סיבוכים, זאת בהשוואה ל-14% מהחולים בזרוע הביקורת (סיכון יחסי של 0.66, רווח בר-סמך 95% של 0.49-0.88); דלקת לבלב לאחר ריסוק אבנים חוץ גופי תועדה ב-9% ו-12% מהחולים, בהתאמה (סיכון יחסי של 0.71, רווח בר-סמך 95% של 0.52-0.98). יתרה מזאת, אירועים חריגים זמניים תועדו ב-34% ו-37% מהחולים, כאשר עליית עמילאז בדם ללא-תסמינים הייתה האירוע החריג הנפוץ ביותר (28% לעומת 29%).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מתן Indomethacin לפני הפרוצדורה הינה גישה בטוחה ויעילה בהפחתת היארעות דלקת לבלב לאחר ריסוק אבנים חוץ-גופי.

 

The Lancet Gastroenterology & Hepatology 2022

 

לידיעה ב-Healio

 

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2024 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני