חדשות

חשיפה לעשן סיגריות או חיות מחמד מעלה את הסיכון לאשפוזים של ילדים עם אסתמה (J Asthma)

09/05/2022

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Asthma מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי ישנם מספר גורמים המלווים בסיכון מוגבר לאשפוז של ילדים עם אסתמה, כולל חשיפה לעשן סיגריות, חשיפה לחיות מחמד ואשפוז קודם עקב אסתמה.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אסתמה הינה גורם מוביל לפניות לחדרי מיון ואשפוזים של ילדים, אם כי חלק גדול מהפניות הללו הן ברות מניעה. מטרתם כעת הייתה לזהות גורמים המלווים בסיכון מוגבר לאשפוזים בשל אסתמה מעבר ל-30 ימים לאחר ביקור ראשוני בחדר מיון בשל אסתמה.

 

החוקרים ערכו חיפוש במאגרי CINAHL, CENTRAL, MEDLINE ו-Embase לזיהוי כל המחקרים שבחנו גורמים הקשורים באשפוז על-רקע אסתמה של ילדים בין תחילת שנת 1992 ועד 7 בפברואר בשנת 2022.

 

מבין 2,262 מחקרים שזוהו בחיפוש בספרות, 68 ענו על קריטריוני הסקירה ונכללו בניתוח הנתונים. החוקרים זיהו 28 גורמי סיכון וסיווגו אותם לשש קבוצות. גורמים שנקשרו באופן בלתי-תלוי עם אשפוזים עתידיים במטה-אנליזה כללו חשיפה לעשן סיגריות בסביבה (יחס סיכויים של 1.94, רווח בר-סמך 95% של 0.67-5.61), חשיפה לחיות מחמד (יחס סיכויים של 1.67, רווח בר-סמך 95% של 1.17-2.37) ואשפוז קודם בשל אסתמה (יחס סיכויים של 3.47, רווח בר-סמך 95% של 2.95-4.07).

 

משתנים נוספים שנקשרו עם אשפוז בשל אסתמה בילדות כללו פניה קודמת לטיפול אקוטי; מחלות רקע נלוות, כולל אטופיה; חשיפה לאלרגנים; אסתמה חמורה ועיקשת, שימוש בסטרואידים בשיאוף טרם הפניה לחדר מיון; אסתמה שאינה מאוזנת היטב; תסמינים בחומרה גבוהה יותר בעת הפניה לחדר מיון; אשפוז בעונת שנה חמה; משך אשפוז ארוך יותר בבית החולים או ביחידת טיפול נמרץ; או מוצא אפריקאי-אמריקאי.

 

החוקרים זיהו מספר גורמים המלווים בסיכון מוגבר לאשפוז של ילדים עם אסתמה ואלו עשויים לסייע בזיהוי החולים בהם תתכן התועלת הגדולה ביותר להתערבויות ממוקדות למניעת אשפוזים בשל אסתמה.

 

J Asthma, May 6, 2022

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2024 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני