חדשות

יתרונות הפסקת עישון לאחר אבחנה של סרטן ריאות (J Thorac Oncol)

13/05/2022

 

בקרב חולים שהפסיקו לעשן עם או סביב אבחנה של סרטן ריאות תועדה תוחלת חיים ארוכה יותר, בהשוואה לאלו שהמשיכו לעשן, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of Thoracic Oncology. מהממצאים עולה כי בקרב מעשנים שהפסיקו לעשן עם האבחנה של סרטן ריאות או סביב מועד האבחנה תועד שיפור של 29% בהישרדות הכוללת, בהשוואה לחולים שהמשיכו לעשן.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי סרטן ריאות מלווה בפרוגנוזה גרועה למרות ההתקדמות לאחרונה בטיפול. כעת הם ביקשו לסכם את העדויות הזמינות אודות התועלת ההישרדותית של הפסקת עישון בעת אבחנת הממאירות או סביב האבחנה.

 

החוקרים ערכו חיפוש במאגרי MEDLINE ו-EMBASE לזיהוי מאמרים שפורסמו עד סוף חודש אוקטובר בשנת 2021, אשר בחנו את ההשפעה של הפסקת עישון בעת או סביב אבחנת הממאירות, או במהלך הטיפול, על הישרדות החולים עם סרטן ריאות.

 

הסקירה כללה 21 מאמרים שפורסמו בין 1980 עד 2019, עם כ-15,000 חולים, כולל 5,315 חולים עם אבחנה של NSCLC (Non-Small Cell Lung Cancer), 5,133 חולים עם SCLC (Small Cell Lung Cancer) ו-4,490 חולים עם סרטן ריאות משני הסוגים או שאינו מסווג.

 

הפסקת עישון בעת האבחנה או סביב האבחנה לוותה בשיפור מובהק סטטיסטית של 23% בהישרדות הכוללת של חולים עם NSCLC, ללא תלות בתת-סוג היסטולוגי, עם שיפור של 25% בהישרדות הכוללת בחולים עם SCLC בהשוואה לאלו שהמשיכו לעשן.

 

יתרה מזאת, להפסקת עישון בעת או סביב האבחנה של הממאירות הייתה השפעה חיובית על הפרוגנוזה של חולים, גם כאשר החוקרים בחנו תוצאי סיום אחרים מעבר להישרדות הכוללת. לדוגמא, בקרב חולים עם NSCLC, הפסקת עישון לוותה בהארכת ההישרדות ללא-התקדמות בהיקף של 30%, לפחות במחקר אחד, כאשר במחקר אחר נמצא כי משך ההישרדות ללא-מחלה היה ארוך ב-46% עם הפסקת עישון.

 

מחקר אחר מצא כי שיעורי בקרה אזורית-מקומית של סרטן ריאות גם היו ארוכים ב-46% בקרב חולים שהפסיקו לעשן, בהשוואה לאלו שהמשיכו לעשן, אם כי היתרונות של הפסקת עישון לא היו עקביות בכל המחקרים.

 

החוקרים מסבירים כי עישון מעודד גדילת גידול, התקדמות והתפשטות גידול. עוד נראה כי עישון מפחית את היעילות והסבילות לטיפול קרינתי וטיפול סיסטמי ומעלה את הסיכון לסיבוכים לאחר-ניתוח וממאירויות ראשוניות שניות. מצד שני, חולים שהפסיקו לעשן בעת האבחנה או בסמוך לה עשויים להיות בעלי מאפייני גידול או מאפיינים דמוגרפיים שונים מחולים שאינם מפסיקים לעשן, העשויים להשפיע על ההישרדות של החולים.

 

עוד ייתכן כי אלו המפסיקים לעשן בסיכוי גבוה יותר לעבור ניתוח במטרת ריפוי וחולים עם ממאירות בשלב מוקדם יותר עשויים להיות בעלי מוטיבציה גבוהה יותר להפסקת עישון במטרה להגדיל את סיכויי ההחלמה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי להפסקת עישון בעת האבחנה או סביב אבחנה של סרטן ריאות השפעה חיובית על ההישרדות של חולים עם סרטן ריאות. על הרופאים המטפלים להסביר לחולים עם סרטן ריאות על יתרונות הפסקת עישון גם לאחר אבחנה ולספק להם ייעוץ ותמיכה להפסקת עישון.

 

J Thorac Oncol. 2022;17:596-598, 623-636

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2024 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני