חדשות

תוצאות מבטיחות ל-Cystatin C כסמן לרטינופתיה סוכרתית מסכנת-ראיה (JAMA Ophthalmology)

21/05/2022

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA Ophthalmology עולה כי הריכוז בדם של Cystatin C, חלבון המקודד ע"י גן CST3, עשוי לשמש כסמן לזיהוי חולים עם סוכרת מסוג 2 בסיכון לרטינופתיה סוכרתית מסכנת-ראיה.

 

החוקרים השלימו מחקר רב-מרכזי שכלל שלוש מרפאות עיניים בבריטניה ושני מרכזים בהודו ובחנו 13 סמנים בדם לרטינופתיה סוכרתית מסכנת-ראיה. המחקר כלל 538 משתתפים, כמחציתם מבריטניה וכמחציתם מהודו, עם 629 דגימות דם. ניתוח סטטיסטי שימש לזיהוי סמנים המבחינים בין רטינופתיה סוכרתית מסכנת ראיה והעדר רטינופתיה סוכרתית.

 

הבדלים משמעותיים ברמות הסמנים זוהו בין משתתפים מבריטניה ומהודו. עם זאת, רמות Cystatin C הדגימו יכולת הבחנה טובה במדגמי חולים משתי המדינות, עם תוצאות טובות יותר מ-12 הסמנים האחרים.

 

החוקרים מציינים כי זיהוי מוקדם וטיפול בזמן ברטינופתיה סוכרתית חשוב להפחתת הסיכון לאובדן ראיה. בדיקות סקר שגרתיות באמצעות הדמיות של הרשתית מומלצות, אך מדובר באתגר גדול במדינות בעלות הכנסה נמוכה ובינונית, בהן השכיחות הגבוהה ביותר של סוכרת.

 

הערכת רמות סמנים בדם עשויה להוות גישה משתלמת מבחינת עלות-תועלת לזיהוי מוקדם וסיווג חולים בסיכון מוגבר לרטינופתיה סוכרתית מסכנת-ראיה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי באזורים עם משאבים מוגבלים, מודלים טרום-סקירה עם Cystatin C עשויים לסייע בזיהוי חולים בעדיפות גבוהה יותר להשלמת בדיקות הדמיה של הרשתית לאור סיכון מוגבר לרטינופתיה סוכרתית העלולה לסכן את הראיה.

 

JAMA Ophthalmology 2022

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2024 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני