חדשות

טיפול במעכבי ארומטאז מלווה בסיכון מוגבר לאירועים קרדיווסקולאריים לעומת טמוקסיפן בנשים מבוגרות עם סרטן שד (J Clin Med)

13/06/2022

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מהן עולה כי טיפול במעכבי ארומטאז בנשים לאחר-מנופאוזה עם סרטן שד מלווה בסיכון מוגבר לאירועים קרדיווסקולאריים, בהשוואה לטמוקסיפן, ככל הנראה משנית להשפעה מגנה יותר של טמוקסיפן לעומת רעילות לבבית של מעכבי ארומטאז.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מעכבי ארומטאז נחשבים לקו טיפול ראשון בנשים עם סרטן שד תלוי-הורמונים לאור היעילות הגבוהה והסבילות הטובה של הטיפול. עם זאת, תרופות אלו אינן חפות מתופעות לוואי ומחקרים הוכיחו כי הטיפול במעכבי ארומטאז מלווה בסיכון מוגבר לאירועים קרדיווסקולאריים והתפתחות תנגודת לאינסולין וסוכרת.

 

כעת השלימו החוקרים חיפוש במאגרי Cochrane Central Register of Controlled Trials, PubMed ו-Embase לזיהוי מחקרים שפורסמו עד 27 באוקטובר, 2020, להערכת השכיחות של סיבוכים קרדיווסקולאריים ו/או מטבוליים במהלך הטיפול במעכבי ארומטאז בנשים לאחר-מנופאוזה עם סרטן שד.

 

הסקירה כללה 22 מחקרים ומהנתונים עולה כי טיפול במעכבי ארומטאז לווה בסיכון מוגבר לאירועים קרדיווסקולאריים, בפרט בהשוואת זרועות טיפול במעכבי ארומטאז (לבד או ברצף עם טיפול בטמוקסיפן) אל מול זרועות טיפול בטמוקסיפן בלבד (יחס סיכויים של 1.16, רווח בר-סמך 95% של 1.04-1.30), או בהשוואת נשים שטופלו במעכבי ארומטאז בלבד לעומת נשים שטופלו בטמוקסיפן בלבד או כטיפול עוקב למעכבי ארומטאז (יחס סיכויים של 1.24, רווח בר-סמך 95% של 1.11-1.38).

 

מניתוח הנתונים מחמישה מחקרים להשוואת טיפול אדג'וונטי במעכבי ארומטאז מול טמוקסיפן עלה כי הסיכון ליתר לחץ דם היה גבוה פי 1.31 בנשים שטופלו במעכבי ארומטאז; עם זאת, הבדל זה לא היה מובהק סטטיסטית (יחס סיכויים של 1.31, רווח בר-סמך 95% של 0.47-3.65). לא תועד סיכון מוגבר לדיסליפידמיה או עליה במשקל עם טיפול במעכבי ארומטאז.

 

מממצאי המחקר מעידים כי טיפול במעכבי ארומטאז בנשים לאחר-מנופאוזה עם סרטן שד מלווה בסיכון מוגבר לאירועים קרדיווסקולאריים, בהשוואה לטיפול בטמוקסיפן, ככל הנראה מאחר ולטמוקסיפן השפעה מגנה על הלב ולא בשל רעילות לבבית של מעכבי ארומטאז. החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים באיכות-גבוהה במטרה לבחון באופן דפיניטיבי את ההשפעה של מעכבי ארומטאז על הפרעות מטבוליות בנשים עם סרטן שד.

 

J Clin Med. 2022 May 31;11(11):3133

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2024 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<