חדשות

השמנה והשמנה בטנית מלווים בסיכון מוגבר למחלות חסימתיות בדרכי האוויר בנשים (Menopause)

21/06/2022

 

השמנה והשמנה מרכזית מהוות גורמי סיכון להתפתחות מחלת ריאות חסימתית כרונית (Chronic Obstructive Pulmonary Disease) ואסתמה בנשים מקוריאה לפני-מנופאוזה ולאחר-מנופאוזה.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ממחקרים קודמים עולה כי נשים מועדות יותר ל-COPD ואסתמה וכי השמנה משפיעה על הסיכון למחלות חסימתיות בדרכי האוויר. כעת הם ביקשו לקבוע את ההשפעה של מדד מסת הגוף והיקף המותניים על התפתחות אסתמה ו-COPD בנשים לפני-מנופאוזה ולאחר-מנופאוזה.

 

מחקר העוקבה כלל למעלה מ-1.6 מיליון נשים בגילאי 30 שנים ומעלה ללא אבחנה של COPD או אסתמה, אשר עברו בדיקות סקר לממאירות בשנת 2009. החוקרים סיווגו את הנשים לקבוצת נשים לפני-מנופאוזה ואחרי-מנופאוזה על-בסיס מצב המנופאוזה בעת בדיקת הסקר לממאירות. הם מדדו את מדד מסת הגוף והיקף המותניים ההתחלתי וסיווגו את הנשים לחמש קבוצות לפי מדד מסת הגוף (פחות מ-18.5, 18.5-23, 23-25, 25-30 ו-30 ק"ג/מ2 ומעלה) והיקף מותניים (פחות מ-60 ס"מ 65-75, 75-85, 85-95 ו-95 ס"מ ומעלה).

 

ללא תלות במצב המנופאוזה, מדד מסת גוף גבוה והיקף מותניים גבוה לוו בהיארעות מוגברת משמעותית של COPD ואסתמה, בהשוואה לנשים עם מדד מסת גוף ומשקל גוף תקינים, כאשר יחסי הסיכון עלו עוד עם עליה במדדי מסת גוף והיקף מותניים. עם זאת, יחס הסיכון בנשים בתת-משקל היה גבוה יותר משמעותית בנשים לאחר-מנופאוזה.

 

יחס הסיכון לאסתמה בנשים עם השמנה היה גבוה יותר משמעותית בנשים לפני-מנופאוזה ובנשים לאחר-מנופאוזה. יחס הסיכון ל-COPD היה גבוה יותר משמעותית בנשים עם היקף מותניים של 95 ס"מ ומעלה בנשים לפני-מנופאוזה ולאחר-מנופאוזה, בהתאמה; יחס הסיכון לאסתמה היה גבוה יותר משמעותית בקבוצה זו.

 

מהממצאים עולה כי שמירה על משקל גוף וצורת גוף בריאה עשויה לסייע במניעת מחלת ריאות חסימתית כרונית ואסתמה בנשים.

 

Menopause, June 2022

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2024 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<